About Us | About Dams | Dams Life Sciences

Introduction-NTA CSIR

NET/JRFCSIR or Council of Scientific and Industrial Research is an autonomous body of ministry of science & technology, Govt. of India. The Council of Scientific and Industrial Research (CSIR) has entrusted the responsibility of conducting CSIR-UGC NET in CBT mode to NTA. CSIR-UGC NET is a test being conducted to determine the eligibility ‘for Junior Research Fellowship (JRF) and for Lectureship/Assistant Professor’ in Indian universities and colleges subject to fulfilling the eligibility criteria laid down by UGC. Online applications for JRF/NET are invited twice a year and exam is conducted in June and December.

Mode of Examination:

The Examination shall be conducted as Computer Based Test (CBT) only. The EMR Division under Human Resource and Development (HRD) Group of CSIR & UGC provide Research Fellowship to young, talented men and women for pursuing research program under the expert guidance of faculty members /scientists working in University Departments/ National Laboratories and Institutes in various fields of Science & Technology and Medical Sciences. The Fellowships are tenable in India. Only bonafide Indian citizens, residing in India are eligible for the award of research Fellowship.

Eligibility

Essential Educational Qualifications:

M.Sc. or equivalent degree/ Integrated BS-MS/BS-4 years/BE/B. Tech/B. Pharma/MBBS with at least 55% marks for General (UR)/General-EWS and OBC candidates and 50% for SC/ST, Persons with Disability (PwD) candidates. Candidates enrolled for M.Sc. or having completed 10+2+3 years of the above qualifying examination as on the closing date of online submission of Application Form, are also eligible to apply in the above subject under the Result Awaited (RA) category on the condition that they complete the qualifying degree with requisite percentage of marks within the validity period of two years to avail the fellowship. Such candidates will have to submit the attestation form duly certified by the Head of the Department/Institute from where the candidate is appearing or has appeared.
B.Sc. (Hons) or equivalent degree holders or students enrolled in Integrated MS-PhD program with at least 55% marks for General (UR)/General-EWS and OBC candidates; 50% marks for SC/ST, Persons with Disability (PwD) candidates are also eligible to apply. Candidates with Bachelor’s degree will be eligible for CSIR fellowship only after getting registered/enrolled for Ph.D/Integrated Ph.D program within the validity period of two years. Candidates possessing only Bachelor’s degree are eligible to apply only for Junior Research Fellowship (JRF) and not for Lectureship (LS)/ Associate Professorship. Specification of degrees (whether Bachelor’s or Master’s) as notified by UGC in its Gazette Notification No. F. 5-1/2013 (CPP-II) dated 5th July, 2014 and as amended from time to time, shall apply. The eligibility for lectureship/ Assistant Professorship of NET qualified candidates will be subject to fulfilling the criteria laid down by UGC. Ph.D degree holders who have passed Master’s degree prior to 19th September, 1991 with at least 50% marks are eligible to apply for Lectureship/ Assistant Professorship only.

Upper Age limit:

(a) JRF: Maximum 28 years as on 01.07.2019 {upper age limit may be relaxable up to 5 years in case of SC/ST/Persons with Disability(PwD)/ female applicants and 03 years in case of OBC (Non Creamy Layer) applicants}.
(b) Lectureship (LS)/ Assistant Professorship: No upper age limit.

Pattern

The examinations being conducted by NTA will be Computer Based Test (CBT). A CBT requires candidates to sit in front of a computer terminal (node) allocated to them against their Roll number and Admit card. After logging the candidate will get detailed instructions for the examinations. At the designated time of start of examination, the candidates will be able to proceed and see the questions on the computer screen usingthe computer mouse. Candidates will have the option to change / modify/ edit / answers already entered any time during the examination.

The Test will consist of three parts. All the parts will consist of objective type, multiplechoice questions. There will be no break between papers. The subject-wise scheme of examination is as per details below:
Part ‘A’ shall be common to all subjects. This part shall contain questions pertaining to General Aptitude with emphasis on logical reasoning, graphical analysis, analytical and
numerical ability, quantitative comparison, series formation, puzzles etc.

Part ‘B’ shall contain subject-related conventional Multiple Choice questions (MCQs), generally covering the topics given in the syllabus.

Part ‘C’ shall contain higher order questions that may test the candidate’s knowledge of scientific concepts and/or application of the scientific concepts. The questions shall be of analytical nature where a candidate is expected to apply scientific knowledge to arrive at the solution to the given scientific problem.

The candidate is required to answer a maximum of 15, 35 and 25 questions from Part-A, Part-B and Part-C respectively. If more than required number of questions are answered, only first 15, 35 and 25 questions in Part A, Part B and Part C respectively will be taken up for evaluation. Below each question in Part A, Part B and Part C, four alternatives or responses are given. Only one of these alternatives is the “correct” option to the question. The candidate has to find, for each question, the correct or the best answer. 

Syllabus

1. MOLECULES AND THEIR INTERACTION RELAVENT TO BIOLOGY
A. Structure of atoms, molecules and chemical bonds. Composition, structure and function of biomolecules (carbohydrates, lipids, proteins, nucleic acids and vitamins). Stablizing interactions (Vander Waals, electrostatic, hydrogen bonding, hydrophobic interaction, etc.).
B. Principles of biophysical chemistry (pH, buffer, reaction kinetics, thermodynamics, colligative properties). Bioenergetics, glycolysis, oxidative phosphorylation, coupled reaction, group transfer, biological energy transducers.
C. Principles of catalysis, enzymes and enzyme kinetics, enzyme regulation, mechanism of enzyme catalysis, isozymes.
D. Conformation of proteins (Ramachandran plot, secondary, tertiary and quaternary structure; domains; motif and folds).
E. Conformation of nucleic acids (A-, B-, Z-DNA), t-RNA, micro-RNA. Stability of protein and nucleic acid structures.
F. Metabolism of carbohydrates, lipids, amino acids, nucleotides and vitamins.

2. CELLULAR ORGANIZATION
A. Membrane structure and function: Structure of model membrane, lipid bilayer and membrane protein diffusion, osmosis, ion channels, active transport, ion pumps, mechanism of sorting and regulation of intracellular transport, electrical properties of membranes.
B. Structural organization and function of intracellular organelles: Cell wall, nucleus, mitochondria, Golgi bodies, lysosomes, endoplasmic reticulum, peroxisomes, plastids, vacuoles, chloroplast, structure and function of cytoskeleton and its role in motility.
C. Organization of genes and chromosomes: Operon, interrupted genes, gene families, structure of chromatin and chromosomes, unique and repetitive DNA, heterochromatin, euchromatin, transposons.
D. Cell division and cell cycle: Mitosis and meiosis, their regulation, steps in cell cycle, and control of cell cycle.
E. Microbial Physiology: Growth, yield and characteristics, strategies of cell division, stress response.

3. FUNDAMENTAL PROCESSES
A. DNA replication, repair and recombination: Unit of replication, enzymes involved, replication origin and replication fork, fidelity of replication, extrachromosomal replicons, DNA damage and repair mechanisms.
B. RNA synthesis and processing: Transcription factors and machinery, formation of initiation complex, transcription activators and repressors, RNA polymerases, capping, elongation and termination, RNA processing, RNA editing, splicing, polyadenylation, structure and function of different types of RNA, RNA transport.
C. Protein synthesis and processing: Ribosome, formation of initiation complex, initiation factors and their regulation, elongation and elongation factors, termination, genetic code, aminoacylation of tRNA, tRNA-identity, aminoacyl tRNA synthetase, translational proof-reading, translational inhibitors, posttranslational modification of proteins.
D. Control of gene expression at transcription and translation level: Regulation of phages, viruses, prokaryotic and eukaryotic gene expression, role of chromatin in regulating gene expression and gene silencing.

4. CELL COMMUNICATION AND CELL SIGNALING
A. Host parasite interaction: Recognition and entry processes of different pathogens like bacteria, viruses into animal and plant host cells, alteration of host cell behavior by pathogens, virus-induced cell transformation, pathogen-induced diseases in animals and plants, cell-cell fusion in both normal and abnormal cells.
B. Cell signaling; Hormones and their receptors, cell surface receptor, signaling through G-protein coupled receptors, signal transduction pathways, second messengers, regulation of signaling pathways, bacterial and plant two-component signaling systems, bacterial chemotaxis and quorum sensing.
C. Cellular communication: Regulation of hematopoiesis, general principles of cell communication, cell adhesion and roles of different adhesion molecules, gap junctions, extracellular matrix, integrins, neurotransmission and its regulation.
D. Cancer: Genetic rearrangements in progenitor cells, oncogenes, tumor suppressor genes, cancer and the cell cycle, virus-induced cancer, metastasis, interaction of cancer cells with normal cells, apoptosis, therapeutic interventions of uncontrolled cell growth.
E. Innate and adaptive immune system: Cells and molecules involved in innate and adaptive immunity, antigens, antigenicity and immunogenicity. B and T cell epitopes, structure and function of antibody molecules, generation of antibody diversity, monoclonal antibodies, antibody engineering, antigen-antibody interactions, MHC molecules, antigen processing and presentation, activation
and differentiation of B and T cells, B and T cell receptors, humoral and cellmediated immune responses, primary and secondary immune modulation, the complement system, Toll-like receptors, cell-mediated effector functions, inflammation, hypersensitivity and autoimmunity, immune response during bacterial (tuberculosis), parasitic (malaria) and viral (HIV) infections, congenital
and acquired immunodeficiencies, vaccines.
5. DEVELOPMENTAL BIOLOGY
A. Basic concepts of development: Potency, commitment, specification, induction, competence, determination and differentiation; morphogenetic gradients; cell fate and cell lineages; stem cells; genomic equivalence and the cytoplasmic determinants; imprinting; mutants and transgenics in analysis of development.
B. Gametogenesis, fertilization and early development: Production of gametes, cell surface molecules in sperm-egg recognition in animals; embryo sac development and double fertilization in plants; zygote formation, cleavage, blastula formation, embryonic fields, gastrulation and formation of germ layers in animals; embryogenesis, establishment of symmetry in plants; seed formation and germination.
C. Morphogenesis and organogenesis in animals: Cell aggregation and differentiation in Dictyostelium; axes and pattern formation in Drosophila, amphibia and chick; organogenesis; vulva formation in Caenorhabditis elegans; eye lens induction, limb development and regeneration in vertebrates; differentiation of neurons, post embryonic development-larval formation, metamorphosis; environmental
regulation of normal development; sex determination.
D. Morphogenesis and organogenesis in plants: Organization of shoot and root apical meristem; shoot and root development; leaf development and phyllotaxy; transition to flowering, floral meristems and floral development in Arabidopsis and Antirrhinum.
E. Programmed cell death, aging and senescence.

6. SYSTEM PHYSIOLOGY – PLANT
A. Photosynthesis: Light harvesting complexes; mechanisms of electron transport; photoprotective mechanisms; CO2 fixation-C3, C4 and CAM pathways.
B. Respiration and photorespiration: Citric acid cycle; plant mitochondrial electron transport and ATP synthesis; alternate oxidase; photorespiratory pathway.
C. Nitrogen metabolism: Nitrate and ammonium assimilation; amino acid biosynthesis.
D. Plant hormones: Biosynthesis, storage, breakdown and transport; physiological effects and mechanisms of action.
E. Sensory photobiology: Structure, function and mechanisms of action of phytochromes, cryptochromes and phototropins; stomatal movement; photoperiodism and biological clocks.
F. Solute transport and photoassimilate translocation: Uptake, transport and translocation of water, ions, solutes and macromolecules from soil, through cells, across membranes, through xylem and phloem; transpiration; mechanisms of loading and unloading of photoassimilates.
G. Secondary metabolites : Biosynthesis of terpenes, phenols and nitrogenous compounds and their roles.
H. Stress physiology: Responses of plants to biotic (pathogen and insects) and abiotic (water, temperature and salt) stresses; mechanisms of resistance to biotic stress and tolerance to abiotic stress.

7. SYSTEM PHYSIOLOGY – ANIMAL
A. Blood and circulation: Blood corpuscles, haemopoiesis and formed elements, plasma function, blood volume, blood volume regulation, blood groups, haemoglobin, immunity, haemostasis.
B. Cardiovascular System: Comparative anatomy of heart structure, myogenic heart, specialized tissue, ECG – its principle and significance, cardiac cycle, heart as a pump, blood pressure, neural and chemical regulation of all above.
C. Respiratory system: Comparison of respiration in different species, anatomical considerations, transport of gases, exchange of gases, waste elimination, neural and chemical regulation of respiration.
D. Nervous system: Neurons, action potential, gross neuroanatomy of the brain and spinal cord, central and peripheral nervous system, neural control of muscle tone and posture.
E. Sense organs: Vision, hearing and tactile response.
F. Excretory system: Comparative physiology of excretion, kidney, urine formation, urine concentration, waste elimination, micturition, regulation of water balance, blood volume, blood pressure, electrolyte balance, acid-base balance.
G. Thermoregulation: Comfort zone, body temperature – physical, chemical, neural regulation, acclimatization. Stress and adaptation
H. Digestive system: Digestion, absorption, energy balance, BMR.
I. Endocrinology and reproduction: Endocrine glands, basic mechanism of hormone action, hormones and diseases; reproductive processes, neuroendocrine regulation.

8. INHERITANCE BIOLOGY
A. Mendelian principles: Dominance, segregation, independent assortment, deviation from Mendelian inheritance.
B. Concept of gene: Allele, multiple alleles, pseudoallele, complementation tests.
C. Extensions of Mendelian principles: Codominance, incomplete dominance, gene interactions, pleiotropy, genomic imprinting, penetrance and expressivity, phenocopy, linkage and crossing over, sex linkage, sex limited and sex influenced
characters.
D. Gene mapping methods: Linkage maps, tetrad analysis, mapping with molecular markers, mapping by using somatic cell hybrids, development of mapping population in plants.
E. Extra chromosomal inheritance: Inheritance of mitochondrial and chloroplast genes, maternal inheritance.
F. Microbial genetics: Methods of genetic transfers, transformation, conjugation, transduction and sex-duction, mapping genes by interrupted mating, fine structure analysis of genes.
G. Human genetics: Pedigree analysis, lod score for linkage testing, karyotypes, genetic disorders.
H. Quantitative genetics: Polygenic inheritance, heritability and its measurements, QTL mapping.
I. Mutation: Types, causes and detection, mutant types- lethal, conditional, biochemical, loss of function, gain of function, germinal verses somatic mutants,
insertional mutagenesis.
J. Structural and numerical alterations of chromosomes: Deletion, duplication, inversion, translocation, ploidy and their genetic implications.
K. Recombination: Homologous and non-homologous recombination, including transposition, site-specific recombination.

9. DIVERSITY OF LIFE FORMS
A. Principles and methods of taxonomy: Concepts of species and hierarchical taxa, biological nomenclature, classical and quantititative methods of taxonomy of plants, animals and microorganisms.
B. Levels of structural organization: Unicellular, colonial and multicellular forms; levels of organization of tissues, organs and systems; comparative anatomy.
C. Outline classification of plants, animals and microorganisms: Important criteria used for classification in each taxon; classification of plants, animals and microorganisms; evolutionary relationships among taxa.
D. Natural history of Indian subcontinent: Major habitat types of the subcontinent, geographic origins and migrations of species; common Indian mammals, birds; seasonality and phenology of the subcontinent.
E. Organisms of health and agricultural importance: Common parasites and pathogens of humans, domestic animals and crops.

10. ECOLOGICAL PRINCIPLES
A. The Environment: Physical environment; biotic environment; biotic and abiotic interactions.
B. Habitat and niche: Concept of habitat and niche; niche width and overlap; fundamental and realized niche; resource partitioning; character displacement.
C. Population ecology: Characteristics of a population; population growth curves; population regulation; life history strategies (r and K selection); concept of metapopulation, demes and dispersal, interdemic extinctions, age structured populations.
D. Species interactions: Types of interactions, interspecific competition, herbivory, carnivory, pollination, symbiosis.
E. Community ecology: Nature of communities; community structure and attributes; levels of species diversity and its measurement; edges and ecotones.
F. Ecological succession: Types; mechanisms; changes involved in succession; concept of climax.
G. Ecosystem: Structure and function; energy flow and mineral cycling (CNP); primary production and decomposition; structure and function of some Indian ecosystems: terrestrial (forest, grassland) and aquatic (fresh water, marine, eustarine).
H. Biogeography: Major terrestrial biomes; theory of island biogeography; biogeographical zones of India.
I. Applied ecology: Environmental pollution; global environmental change; biodiversity-status, monitoring and documentation; major drivers of biodiversity change; biodiversity management approaches.
J. Conservation biology: Principles of conservation, major approaches to management, Indian case studies on conservation/management strategy (Project Tiger, Biosphere reserves).

11. EVOLUTION AND BEHAVIOUR
A. Emergence of evolutionary thoughts: Lamarck; Darwin’s concepts of variation, adaptation, struggle, fitness and natural selection; Mendelism; spontaneity of mutations; the evolutionary synthesis.
B. Origin of cells and unicellular evolution: Origin of basic biological molecules; abiotic synthesis of organic monomers and polymers; concept of Oparin and Haldane; experiment of Miller (1953); the first cell; evolution of prokaryotes; origin of eukaryotic cells; evolution of unicellular eukaryotes; anaerobic metabolism, photosynthesis and aerobic metabolism.
C. Paleontology and evolutionary history: The evolutionary time scale; eras, periods and epoch; major events in the evolutionary time scale; origins of unicellular and multicellular organisms; major groups of plants and animals; stages in primate evolution including Homo.
D. Molecular Evolution: Concepts of neutral evolution, molecular divergence and molecular clocks; molecular tools in phylogeny, classification and identification; protein and nucleotide sequence analysis; origin of new genes and proteins; gene duplication and divergence.
E. The Mechanisms: Population genetic- populations, gene pool, gene frequency; Hardy-Weinberg law; concepts and rate of change in gene frequency through natural selection, migration and random genetic drift; adaptive radiation and modifications; isolating mechanisms; speciation; allopatricity and sympatricity; convergent evolution; sexual selection; co-evolution.
F. Brain, Behavior and Evolution: Approaches and methods in study of behavior; proximate and ultimate causation; altruism and evolution-group selection, kin selection, reciprocal altruism; neural basis of learning, memory, cognition, sleep and arousal; biological clocks; development of behavior; social communication; social dominance; use of space and territoriality; mating systems, parental investment and reproductive success; parental care; aggressive behavior; habitat selection and optimality in foraging; migration, orientation and navigation; domestication and behavioral changes.

12. APPLIED BIOLOGY
A. Microbial fermentation and production of small and macro molecules.
B. Application of immunological principles (vaccines, diagnostics). tissue and cell culture methods for plants and animals.
C. Transgenic animals and plants, molecular approaches to diagnosis and strain identification.
D. Genomics and its application to health and agriculture, including gene therapy.
E. Bioresource and uses of biodiversity.
F. Breeding in plants and animals, including marker assisted selection.
G. Bioremediation and phytoremediation.
H. Biosensors.

13. METHODS IN BIOLOGY
A. Molecular biology and recombinant DNA methods: Isolation and purification of RNA , DNA (genomic and plasmid) and proteins, different separation methods; analysis of RNA, DNA and proteins by one and two dimensional gel electrophoresis, isoelectric focusing gels; molecular cloning of DNA or RNA fragments in bacterial and eukaryotic systems; expression of recombinant proteins using bacterial, animal and plant vectors; isolation of specific nucleic acid sequences; generation of genomic and cDNA libraries in plasmid, phage, cosmid, BAC and YAC vectors; in vitro mutagenesis and deletion techniques, gene knock out in bacterial and eukaryotic organisms; protein sequencing methods, detection of post-translation modification of proteins; DNA sequencing methods, strategies for genome sequencing; methods for analysis of gene expression at RNA and protein level, large scale expression analysis, such as micro array based techniques; isolation, separation and analysis of carbohydrate and lipid molecules; RFLP, RAPD and AFLP techniques.
B. Histochemical and immunotechniques: Antibody generation, detection of molecules using ELISA, RIA, western blot, immunoprecipitation, floweytometry and immunofluorescence microscopy, detection of molecules in living cells, in situ localization by techniques such as FISH and GISH.
C. Biophysical methods: Analysis of biomolecules using UV/visible, fluorescence, circular dichroism, NMR and ESR spectroscopy, structure determination using X-ray diffraction and NMR; analysis using light scattering, different types of mass spectrometry and surface plasma resonance methods.
D. Statistical Methods: Measures of central tendency and dispersal; probability distributions (Binomial, Poisson and normal); sampling distribution; difference between parametric and non-parametric statistics; confidence interval; errors; levels of significance; regression and correlation; t-test; analysis of variance; X2 test;; basic introduction to Muetrovariate statistics, etc.
E. Radiolabeling techniques: Properties of different types of radioisotopes normally used in biology, their detection and measurement; incorporation of radioisotopes in biological tissues and cells, molecular imaging of radioactive material, safety guidelines.
F. Microscopic techniques: Visulization of cells and subcellular components by light microscopy, resolving powers of different microscopes, microscopy of living cells, scanning and transmission microscopes, different fixation and staining techniques for EM, freeze-etch and freeze-fracture methods for EM, image processing methods in microscopy.
G. Electrophysiological methods: Single neuron recording, patch-clamp recording, ECG, Brain activity recording, lesion and stimulation of brain, pharmacological testing, PET, MRI, fMRI, CAT.
H. Methods in field biology: Methods of estimating population density of animals and plants, ranging patterns through direct, indirect and remote observations, sampling methods in the study of behavior, habitat characterization-ground and remote sensing methods.
I. Computational methods: Nucleic acid and protein sequence databases; data mining methods for sequence analysis, web-based tools for sequence searches, motif analysis and presentation.

Reference Books

Biochemistry
1. Principles of Biochemistry
Lehninger
Nelson and Cox
WH Freeman & Company
2. Biochemistry
Reginald H. Garrett & Charles M. Grisham
Brooks/Cole, Cengage Learning
3. Biochemistry
Donald Voet, & Judith G Voet
John Wiley & Sons, Inc

Cell Biology
1. Molecular Cell Biology
J.Darnell, H.Lodish, & D. Baltimore
Scientific American books, Inc., USA
2. Cell and Molecular Biology (concepts &
experiments)
Gerald Karp
John wiley & Sons
3. The Cell; A Molecular Approach
Geoffrey M. Cooper
ƒ Robert E. Hausman
Sinauer Associate, Inc. & ASM press

Molecular Biology
1. Molecular Biology of the Gene
J.D. Watson, N.H. Hopkins,
J.W. Roberts
Benjamin/cummingsPubl.co.,
Inc., California
2. Molecular biology
David Clark
Academic Press, Elsevier
3. Genes VIII
Benjamin Lewin
Pearson, Prentice Hall

Biotechnology
1. Gene cloning & DNA analysis
T.A. Brown
John wiley& Sons
2. Principles of Gene Manipulations
R.W. Old & S.B. Primrose
Blackwell Science, U.K
3. Plant Biotechnology
William G. Hopkins.
Infobase Publishing
4. Molecular Biotechnology
Glick & Pasternak
ASM Press

Immunology
1. Kuby Immunology
RA Goldsby, Thomas J, Kindt
2. Fundamental Immunology
William E., Md. Paul
Lippincott Williams & Wilkins Publishers
3. Basic Immunology
Abdul K. Abbas & Andrew H. Lichtman
Saunders, Elsevier

Animal Physiology
1. Text Book of Medical Physiology
Arthur Guyton
W.B Saunders company
2. Principles of Anatomy & Physiology
Gerard J. Tortora, Bryan Derrickson
John Wiley & Sons, Inc

Plant Physiology
1. Plant Physiology
Taiz & Zaiger
2. Plant Systematics
Gurcharan Singh
Science Publisher

Developmental Biology
1. Developmental Biology
Scott F. Gilbert
Sinauer associates Inc.
2. Molecular Embryology of Flowering
Plants
V. Raghavan
Cambridge University Press

Ecology
1. Basic Ecology
Eugene P Odum
Saunders College Publishing
2. ECOLOGY from Individuals to

Ecosystems
Michael Begon, Colin R.Townsend,
John L. Harper
Blackwell publishing
3. Elements of Ecology
Thomas M. Smith & Robert Leo Smith
Pearson; Benjamin Cummings

Evolution
1. Evolution
Monroe W. Strickberger
CBS publishers and distributors
2. Evolution
Douglas J. Futuyma, and
Mark Kirkpatrick
Sinauer Associates;
Oxford University Press
3. Evolution
Mark Ridley
Blackwell publishing

Genetics
1. Genetics
E.J. Gardner, M.J. Simmons and
D.P. Snustad
2. Genetics Principles and Analysis
Daniel L. Hartl, Elizabeth W. Jones
Jones and Bartlett Publishers
3. iGenetics
Peter J. Russell
Pearson; Benjamin Cummings

Microbiology
1. Microbiology
Prescott & Harley, Madigan & Martinko
Bioinformatics
1. Bioinformatics & Functional Genomics
Jonathan Pevsner
Wiley-Blackwell
2. Bioinformatics: sequence and genome
analysis
David W. Mount
Cold spring harbor laboratory press

Biostatistics
1. Handbook of Biological Statistics
John H. Mcdonald
Sparky House Publishing
Biochemical & Biophysical
Techniques
1. Principles & Techniques of Biochemistry
and Molecular Biology
Keith Wilson & John Walker
Cambridge University Press

Benefits

• Candidates qualifying for the award of JRF will receive fellowship either from CSIR or UGC as per their assignment. The total tenure as JRF (NET) plus SRF (NET) shall not exceed 5 years.
• This Test also determines the eligibility of candidates for Lectureship positions in Indian Universities/Colleges. Candidates who have qualified for the JRF are also eligible for the lectureship.
• Some aspirants would be declared successful in eligibility for Lectureship (NET) category only, based on their performance in the test.
• The candidates qualifying for Lectureship-NET will be eligible for recruitment as lecturer as well as for JRF-ship in a Scheme/Project, if otherwise suitable as per the eligibility criteria of that Scheme/Project..

Stipend, Tenure CSIR JRF
The stipend of a JRF selected through CSIR- National Eligibility Test (NET) will be Rs.31,000 + HRA/- per month for the first two years. In addition, annual contingent grant of Rs.20,000/- per Fellow will be provided to the University / Institution. The Fellowship will be governed by terms and conditions of CSIR, UGC or Research Scheme, as applicable.

On Completion of two years as JRF and if the Fellow is registered for Ph.D, the Fellowship will be upgraded to SRF (NET) and the stipend will be increased to Rs.35,000 + HRA/- per month for the 3rd and subsequent years, on the basis of assessment of Fellows’ research progress/ achievements through interview by an Expert Committee.

In the event of the Committee not recommending up-gradation or the fellow has not registered for Ph.D, the candidate will continue as JRF with a stipend of Rs.31,000/- p.m. for the 3rd year or his/her fellowship may be terminated depending upon the  recommendation of the Committee and the decision of CSIR in this regard shall be final. The progress of research work of JRF will be assessed by duly constituted three member assessment committee again at the end of 3rd year for such up-gradation.

Institutes (Labs) 

CSIR Institutes working in the field of Life Sciences

  • Centre for Cellular & Molecular Biology, Hyderabad
  • Central Drug Research Institute, Lucknow
  • Central Food Technological Research Institute, Mysore
  • Central Institute of Medicinal & Aromatic Plants, Lucknow
  • Central Leather Research Institute, Chennai
  • Central Scientific Instruments Organisation, Chandigarh
  • Institute of Genomics and Integrative Biology, Delhi
  • Institute of Himalayan Bioresource Technology, Palampur
  • Indian Institute of Chemical Biology, Kolkata
  • Indian Institute of Chemical Technology, Hyderabad
  • Indian Institute of Integrative Medicine(IIIM), Jammu
  • Indian Institute of Toxicology Research , Lucknow
  • Institute of Microbial Technology, Chandigarh
  • National Botanical Research Institute, Lucknow
  • National Chemical Laboratory, Pune
  • National Environmental Engineering Research Institute, Nagpur
  • National Institute for Interdisciplinary Science & Technology, Thiruvananthapuram
  • National Institute of Oceanography, Goa
  • North – East Institute of Science and Technology, Jorhat

Contact Form

Contact Us

DAMS Life Sciences

A Unit of Delhi Academy of Medical Science (P) Ltd.

4B, Grover's Chamber, Pusa Road,
Near Karol Bagh Metro Station,

New Delhi-110 005 (India)

Helpline : 011 40094009

Email : csir@damsdelhi.com

Branch Office:

27 K 1st Floor Jia Sarai, Hauz Khas,

New Delhi-110016

Mobile- 8588884042